Panele winylowe - czym są? Rodzaje, montaż, grubości paneli winylowych

Panele winylowePanele winylowe to nowoczesna alternatywa dla wszystkich rodzajów podłóg. Są estetyczne, wodoodporne, łatwe w montażu, odporne na zarysowania i obtłuczenia, dźwiękochłonne i idealne do ogrzewania podłogowego. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości mają nowoczesne panele winylowe i do jakich aranżacji pasuje winylowa podłoga.

Panele winylowe, czyli współczesna wersja podłogi winylowej, jest alternatywą dla każdej podłogi. Panele PCV doskonale imitują podłogę:

 • drewnianą,
 • laminowaną,
 • ceramiczną,
 • z naturalnego kamienia,
 • betonową.

Ponadto doskonale sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego. Panele winylowe są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Czy jest jeszcze bardziej uniwersalna podłoga i kiedy warto zdecydować się na podłogę PCV?

Panele winylowe - czym są?

Panele winylowe są nowoczesną wersją podłogi PCV, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Nowoczesne panele PCV występują w całej gamie wzorów, rozmiarów i kolorów. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje paneli winylowych klejone i na "klik". Pierwsze montujemy na podłodze za pomocą dedykowanego kleju lub samoprzylepnej, drugie łączymy na zatrzask potocznie nazywany "klikiem", czyli w podobny sposób jak panele laminowane. Główną zaletą winylowych paneli jest wodoszczelność, co oznacza, że doskonale sprawdzają się w kuchni, łazience, przedsionku i w każdym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza. Ponadto podłoga PCV może być stosowana w domach z ogrzewaniem podłogowym.

Panele winylowe - podłoga na miarę XXI

Panele winylowe to wielofunkcyjna podłoga, która występuje w całej palecie kolorów i wzorów. Nowoczesna podłoga PCV doskonale imituje płytki ceramiczne, podłogę z naturalnego kamienia, drewnianą, a także betonową. Podłoga winylowa jest więc rozwiązaniem dla całego domu, tym bardziej że można ją stosować w domach z ogrzewaniem podłogowy. Duża różnorodność wzorów i bogata kolorystyka paneli PCV sprawiają, że taka podłoga dobrze prezentuje się w każdym pomieszczeniu. W kuchni i łazience, gdzie najczęściej wykańczamy podłogę płytkami, można wybrać panele imitujące płytki ceramiczne w jednym z modnych wzorów. Na korytarzu i ganku nowoczesnego looku uzyskamy, wybierając panele PCV imitujące modny szlifowany beton lub naturalny kamień, a w salonie i pozostałych pokojach imitujące podłogę drewnianą.

Panele winylowe rozmiar, kształt, kolorystyka i wzory

Panele winylowe są dostępne w różnych kształtach i wzorach. Od klasycznych w kształcie deski podłogowej, po kwadratowe, ponadto niektórzy producenci oferują ekskluzywne panele podłogowe PCV w kształcie sześciokąta, które do złudzenia imitują pięknie śródziemnomorskie kafelki. Duża paleta wzorów i kolorów ułatwia dopasowanie paneli do wnętrz w każdym stylu, od klasycznych przez wiejskie po ekskluzywne wnętrza w stylu glamour. Nowością na rynku są podłogi winylowe z motywem deski z odzysku mocno nadgryzionej zębem czasu oraz imitujące szlifowany beton, które idealnie pasują do loftowych aranżacji. Z kolei w pomieszczeniach urządzonych w stylu new scandi oraz klasycznym skandynawskim, new hampton i eko doskonale sprawdzą się winylowe panele z motywem bielonej i w kolorze jasnego naturalnego drewna deski. Wśród nowoczesnych podłóg PCV można również znaleźć piękne imitacje podłóg z egzotycznego drewna, a także naturalnego kamienia.

Cena paneli winylowych - ile kosztują panele PCV?

Zarówno wzór, sposób montażu, jak i klasa ścieralności mają wpływ na cenę - ceny paneli winylowych kształtują się bardzo różnie od 20-25 zł za m2 do nawet 170-200 zł za m2. W przypadku podłóg winylowych z najwyższej półki cenowej warto się zastanowić, czy cena jest adekwatna do materiału, jaki oferuje nam producent. Za 170 zł za m2 można kupić już deskę podłogową, porządne kafelki, a także naprawdę porządne panele laminowane czy korek, który ma podobne właściwości do paneli winylowych, ale tworzony efekt wizualny jest dużo lepszy. Zwolennicy podłóg winylowych zaznaczają, że takie panele są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wodoodporne, a także antystatyczne.

Panele winylowe - zalety, wady, cena

Rodzaje paneli winylowych - panele PCV na zatrzask i klejone

Panele winylowe dzielimy ze względu na sposób montażu oraz klasę ścieralności. W pierwszym przypadku mamy do wyboru łączenie paneli na zatrzask, czyli każdy z elementów podłogi ma pióro lub wypustkę, które łączymy ze sobą, a charakterystyczny dźwięk kliknięcia oznacza, że panele zostały prawidłowo podłączone. Inny rodzaj podłogi PCV to panele, mocowane do podłogi za pomocą dedykowanego kleju lub maty klejącej. W obu przypadkach montaż omawianych paneli jest dużo łatwiejszy niż w przypadku laminowanych, ponieważ podłoga PCV jest elastyczna, dzięki czemu łatwiej jest ją dopasować i ułożyć.

Ścieralność paneli winylowych - czyli jakiej klasy wybrać panele PCV?

Grubość paneli winylowych zwiększa się proporcjonalnie do grubości warstwy ścieralnej. Panele PCV z najniższej półki mają warstwę ścieralną o grubości od 0,2 mm i całkowitą grubość 2 mm, a te z najwyższej półki warstwę ścieralną 0,55 mm i całkowitą grubość 5 mm. Im wyższa klasa ścieralności paneli, tym wyższa też cena. Jeśli szukamy paneli winylowych do kuchni czy salonu, wystarczą te o grubości 3 mm z warstwą ścieralną 0,3 mm. W przypadku mocno eksploatowanych ciągów komunikacyjnych, takich jak korytarz, przedsionek, najlepszym rozwiązaniem będą panele o najwyższej warstwie ścieralnej, czyli 0,55 mm. Natomiast w pomieszczeniach takich jak sypialnia, spokojnie powinny wystarczyć panele o całkowitej grubości 2 mm i najniższej klasie ścieralności.

Panele winylowe - jak oznaczona jest klasa ścieralności?

Klasy ścieralności są oznaczone cyframi 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsze trzy klasy są dedykowane do budynków mieszkalnych, następne trzy są dedykowane do budynków użyteczności publicznej. Klasę wybieramy z następującym kluczem:

 • 21 do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu;
 • 22 do miejsc średnio uczęszczanych;
 • 23 to idealne rozwiązanie na podłogę na korytarzu lub ganku;
 • 31 o niskim natężeniu ruchu;
 • 32 sprawdzą się w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu;
 • 33 to klasa ścieralności dedykowana do budynków użyteczności publicznej o wysokim natężeniu ruchu np. sale informacyjne w urzędach czy korytarze, po których dziennie przechodzą setki lub tysiące osób.

Przygotowanie podłoża i montaż paneli winylowych

Prawidłowe przygotowanie podłoża pod panele winylowe jest bardzo ważne i ma większe znaczenie niż w przypadku podłogi laminowanej. Pod panele winylowe nie kładziemy żadnego podkładu, dlatego też podłoże powinno być idealnie gładkie, równe, stabilne, zwarte i dobrze wypoziomowane. W przypadku podłóg PCV nie ma możliwości wyrównania podłogi. Na nierównej powierzchni z biegiem czasu panele winylowe będą się wyginać, na podłodze będą widoczne dołki i wzniesienia, a na ich granicy mogą powstać zagięcia, które z czasem pękają.

Kolejna kwestia to wilgotność podłoża, panele winylowe nie przepuszczają wody, nie odprowadzają pary, dlatego podłoże powinno być dokładnie osuszone przed położeniem podłogi PCV. Nie ma tutaj znaczenia czy montujemy panele na zatrzask, czy też na klej. Jeśli taką podłogę zamontujemy na wilgotne podłoże, to podłoga po pewnym czasie, może zacząć brzydko pachnieć, a pod panelami może powstać warstwa grzyba i pleśni.

Montaż - układanie paneli winylowych

Nierówne i niestabilne podłoże może się przyczynić do pękania paneli PCV i szybszego zniszczenia podłogi. Ponadto podłoga winylowa już po kilku dniach od ułożenia wykłada się, "dopasowuje" się do podłogi właściwej i idealnie do niej przylega. W przypadku niestabilnego podłoża ten proces zostaje zakłócony, a podłoga może się zacząć marszczyć, wybrzuszać - to nie wygląda bardzo estetycznie.

Inwestując w panele winylowe, należy zacząć od przygotowania podłoża. W pomieszczeniach, w których wylewka lub stara podłoga, której nie chcemy zrywać, pozostawia wiele do życzenia, lepiej jest zrezygnować z tego rozwiązania, na rzecz mniej wymagających paneli laminowanych. Wówczas podkładem pod panele można wyrównać ewentualne ubytki w podłodze i różnice w poziomie.

Układanie paneli winylowych na klik - czyli bezklejowy montaż paneli PCV

Bezklejowy montaż paneli winylowych polega na wsuwaniu jednego panela w drugi i zatrzaskiwaniu ich. W każdej paczce znajduje się taka sama ilość paneli z piórem (wypustką) i paneli z wpustem, czyli rowkiem, w który wsuwamy pióro. Po prawidłowym zespoleniu paneli słychać charakterystyczne kliknięcie informujące, że panele zostały prawidłowo podłączone. Taki sposób montażu jest najprostszą i najszybszą metodą ułożenia podłogi PCV. Warto pamiętać, że omawiane panele są elastyczne, co w znacznym stopniu ułatwia układanie podłogi nawet w trudnodostępnych miejscach.

Układanie paneli winylowych na klej - jak przykleić panele PCV?

Panele winylowe możemy też kleić na dedykowany klej, który należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta. Warstwa kleju nie może być zbyt cienka ani za gruba. Tak zamontowana podłoga PCV jest stabilna i nie trzeba się martwić, że będzie niestabilna lub nierówna.

Układanie paneli winylowych na matę samoprzylepną

Układanie paneli winylowych na matę samoprzylepną to metoda polecana, w przypadku montażu podłóg w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Ponadto ten sposób montażu paneli PCV jest dedykowany również w domach z ogrzewaniem podłogowym, gdzie podłoga ma charakter "pływający". Na matę samoprzylepną mocujemy panele, którymi przykrywamy istniejącą już podłogę np. panele laminowane, starą deskę podłogową, parkiet czy płytki ceramiczne, a także w pomieszczeniach, w których panelami winylowymi przykrywamy linoleum lub inny rodzaj wykładziny zmywalnej.

Zalety paneli winylowych

Do głównych zalet paneli winylowych zaliczamy:

 • różnorodność - ten rodzaj paneli może imitować dosłownie każdy rodzaj połogi w każdym kolorze i wzorze. W przypadku drogiego egzotycznego drewna czy kamienia naturalnego winylowa imitacja drogich naturalnych materiałów jest tańszym rozwiązaniem;
 • panele winylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, czego nie można powiedzieć o większości płytek ceramicznych czy podłóg laminowanych, które uszkodzić może nawet spadający talerz czy kubek;
 • panele PCV są odporne na zarysowania, a więc są znacznie bardziej praktyczne niż panele laminowane, które porysują psie pazury, a nawet meble;
 • podłoga PCV jest odporna na wilgoć, więc doskonale sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, w których ze względu na podwyższoną wilgotność, nie możemy zamontować paneli laminowanych, parkietu czy deski podłogowej;
 • panele winylowe są antystatyczne - oznacza to, że na ich powierzchni nie osadza się kurz i tu jest mały haczyk. To, że się nie osadza kurz, nie oznacza, że nie ma go w pomieszczeniu, większa ilość kurzu wówczas jest na meblach, ścianach i więcej też unosi się go w powietrzu. Zatem winylowa podłoga nie będzie dobrym rozwiązaniem w domach, w których mieszkają alergicy;
 • panele PCV są łatwe w utrzymaniu w czystości - gładka powierzchnia nie przyjmuje wody, jest łatwa do czyszczenia, gdyż w przypadku paneli PCV wystarczy mop z delikatnym środkiem czyszczącym;
 • szybki i czysty montaż - to kolejna niekwestionowana zaleta paneli winylowych, ale tylko pod warunkiem, że powierzchnia, na której chcemy ją położyć, jest równa, zwarta i sucha. W przeciwnym wypadku przed położeniem paneli czeka nas żmudna praca i kilkudniowe osuszanie podłoża;
 • panele winylowe są dźwiękochłonne, więc doskonale sprawdzają się w wielorodzinnych domach na kondygnacjach 0+. Tłumienie hałasu powstającego podczas chodzenia sprawia, że wiele osób decyduje się na ten rodzaj podłogi na piętrze lub użytkowym poddaszu;
 • panele winylowe są ciepłe i miękkie, więc bardzo przyjemnie się po nich chodzi gołą stopą.

Wady paneli winylowych

Do głównych wad paneli winylowych należy cena, ponieważ za panele o dobrej klasie ścieralności trzeba zapłacić od 30 zł za m2 do nawet 170-200 zł za m2. Jest to więc koszt porównywalny z ceną za podłogę ceramiczną, drewnianą i z betonu szlifowanego. Ponadto panele winylowe zawsze pozostaną tworzywem sztucznym, któremu daleko do porządnej drewnianej podłogi czy z kamienia naturalnego. Oczywiście w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności lub szczególnie narażonych na zabrudzenia panele winylowe sprawdzą się lepiej niż deska podłogowa czy parkiet.

Komentarze

Waldek
Panele winylowe - najważniejsze praktyczne zalety:
szeroki wybór różnych wzorów;
wysoka odporność na ścieranie;
świetne odwzorowanie faktur naturalnych materiałów;
wodoodporność i uczucie ciepła pod stopą;
doskonałe wytłumienie kroków;
łatwe utrzymanie czystości;
szybki i prosty montaż.
Pozdrawiam, Waldek
Tobiasz
Panele winylowe przebojem wdarły się do polskich łazienek. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na walory estetyczne, ponieważ winyl idealnie imituje prawdziwe płytki. Z kolei bardzo wysoka odporność i trwałość na czynniki zewnętrzne sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich nowoczesnych wnętrz. Można powiedzieć, że w przypadku paneli winylowych funkcjonalność z estetyką idzie w parze. Wybierając panele winylowe, do łazienki wybiera się nie tylko praktyczne rozwiązania, ale również nowoczesne wyposażenie wnętrza.