Malowanie rynien metalowych

Malowanie rynien metalowychPo latach rynny mogą stracić swój nienaganny wygląd. Zamiast myśleć o poważnym remoncie i ich wymianie, zaplanuj malowanie. Dzięki temu posłużą Ci przynajmniej przez kolejnych kilka lat.

W projekcie budynku liczą się detale, ich wygląd i kolor. Rynny powinny dyskretnie wpisywać się w architekturę domu, uzupełniać ją, ale jednocześnie nie zwracać na siebie zbytnio uwagi. Należy zatem zadbać o ich stan i jeśli tylko zauważymy zarysowania czy obtarcia, w kalendarz wpisać malowanie. Nic nie przyciąga wzroku tak jak łuszcząca się farba!

Malowanie rynien metalowych

Jaka farba do malowania rynien?

Wybierzmy taki produkt do malowania, który spełni nasze oczekiwania i odpowie na potrzeby malowanych elementów.

Po pierwsze, szukamy wyrobu przeznaczonego do wymalowań zewnętrznych, czyli tworzącego powłoki odporne na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych, takich jak: deszcz, wilgoć, zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Poza tym musi być to produkt do malowania metalowych powierzchni ocynkowanych - rynny zazwyczaj wykonane są właśnie w ocynku, co zapewnia im większą odporność na czynniki zewnętrzne.

Po drugie, kluczowe są właściwości antykorozyjne farby - priorytetem jest tu ochrona metalu przed pojawieniem się nieestetycznej i niebezpiecznej rdzy.

Po trzecie, warto wybierać wyroby szybkoschnące, dzięki którym przeprowadzimy pracę np. w ciągu weekendu lub nawet jednego dnia.

Montaż rynny

Jak malować rynny?

Przeważnie nie malujemy nowych rynien - są one zabezpieczane fabrycznie warstwą ocynku oraz innymi, ochronnymi powłokami. W związku z tym malowanie rynien to zazwyczaj jeden z etapów ich renowacji czy większego remontu, np. elewacji budynku.

  • Najpierw dokonajmy kontroli rynien i oceńmy, w jakim są stanie.
  • Jeśli były już wcześniej malowane, a powłoki malarskie są w kiepskim stanie, usuwamy je za pomocą specjalnych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta. Ogniska rdzy należy oczyścić np. drucianą szczotką. Po odpyleniu i umyciu rynien zabezpieczamy te miejsca, w których całkowicie odsłoniliśmy metal i z których pozbyliśmy się ochronnej warstwy ocynku, dobranym do farby podkładem antykorozyjnym.
  • Jeżeli jednak rynny są w stosunkowo dobrym stanie i zależy nam tylko na odświeżeniu ich wyglądu czy pogłębieniu koloru, wystarczy, że umyjemy je wodą z dodatkiem detergentu, zmatowimy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie ją odpylimy.
  • Jeśli nie usunęliśmy w całości poprzednich powłok, wykonajmy wymalowanie próbne. Upewnimy się, czy nowa powłoka jest kompatybilna z poprzednią i nie powstają żadne niepożądane efekty wizualne. Jeżeli efekt nam nie odpowiada, należy jeszcze raz przygotować rynny do malowania, tym razem całkowicie usuwając poprzednie warstwy produktów.
  • Przed malowaniem upewnijmy się, czy zostały zapewnione optymalne warunki, dotyczące m.in. temperatury otoczenia (zazwyczaj od +10°C do +25°C) oraz jego wilgotności (maks. 70-80%).
  • W karcie technicznej farby znajdziemy szczegółowe wytyczne dotyczące procesu malowania: liczby warstw i czasu ich schnięcia, metody nakładania produktu itd.

Malowanie metalowych rynien to zabieg, który wymaga pewnej wprawy, a na pewno sporej precyzji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać go samodzielnie, bez pomocy profesjonalnej ekipy, i osiągnąć przy tym świetny efekt - odświeżone rynny w atrakcyjnym kolorze.

Źródło: www.nobiles.pl.

Komentarze