Luksfer - rodzaje, wymiary, cena, montaż, zastosowanie

LuksferyLuksfer owiany złą sławą, przez lata traktowany był jako symbol minionej epoki i domów z wielkiej płyty. Teraz powraca. Szklany pustak tym razem gości w projektach domów jednorodzinnych i robi prawdziwą furorę w nowoczesnych projektach. Zobacz, jak wykorzystać w domu luksfery zewnętrzne i wewnętrzne i dlaczego tak wiele osób je montuje.

Luksfery białe i kolorowe gościły w polskich mieszkaniach już wiele lat temu. Przeciętnemu Polakowi kojarzą się z klatkami schodowymi w wieżowcach, w których montowano je zamiast okien. Jednak nowoczesne pustaki są estetyczne i funkcjonalne. Nie mają nic wspólnego z zielonkawym szkłem, które przez lata straszyło na blokowiskach. Są one dostępne w różnych wymiarach, wzorach, kolorach, a nawet kształtach. Estetycznie wykonane kojarzą się ze stylem loftowym, nowoczesnym i minimalistycznym i w tych właśnie wnętrzach wyglądają najlepiej.

Są doskonałym przewodnikiem światła słonecznego, dlatego wykorzystuje się je zarówno jako wypełnienie ścian zewnętrznych, w których z różnych względów nie można zamontować tradycyjnego okna, jak i wewnątrz budynków, gdzie doskonale przepuszczają światło słoneczne w tak zwanych ślepych pomieszczeniach. Sposobów na ich wykorzystanie jest nieskończenie wiele i każdy z nich równie funkcjonalny i estetyczny.

Czym jest luksfer?

Luksfer jest szklanym pustakiem, czyli materiałem budowlanym o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Rozróżniamy luksfery zewnętrzne i wewnętrzne. Ze względów bezpieczeństwa, a także w celu podniesienia ich właściwości termicznych są one wytwarzane z dwóch warstw szklanej tafli, która jest termicznie spawana, w taki sposób, żeby pomiędzy nimi pozostało powietrze.

Kolorowe luksfery
Luksfery

Ich główną zaletą jest przepuszczalność światła, która wynosi około 60%, dawne miały zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla wyrobów z przezroczystego szkła. Nowoczesne są dostępne w wersji transparentnej oraz w całej gamie kolorystycznej, co sprawia, że łatwiej jest je dopasować do elewacji i aranżacji wnętrza. Współczesne luksfery są materiałem termoizolacyjnym, dzięki pozostawieniu pustej przestrzeni wypełnionej powietrzem w ich wnętrzu. Te produkowane z jednego kawałka szkła nie chroniły w żaden sposób przed warunkami atmosferycznymi. Zamontowane w ścianie zewnętrznej przepuszczały mróz, słońce i wiatr, co dyskwalifikowało je w budownictwie jednorodzinnym. Ponadto są doskonałym izolatorem akustycznym, pod tym względem jako ściany działowe lepiej się sprawdzają niż karton gips i sklejka.

Jak już było wspomniane klasyfikujemy luksfery na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze mają wyższą cenę, ale znacznie lepsze właściwości techniczne. Dedykowane do wznoszenia ścian zewnętrznych mają 4 razy większą odporność na obciążenia niż wymagana przez prawo budowlane. Te do wznoszenia ścian działowych mają nieco gorsze parametry, ale wystarczające wewnątrz domu. Z powodzeniem zatrzymują hałasy i wytrzymują ciężar ścianki.

Wymiary luksferów

Dostępne w handu luksfery mają następujące wymiary:

 • duże - 24x24x8 cm (ostatni wymiar to grubość)
 • średnie (standardowe) - 19x19x8 cm
 • tzw. połówkowe - 19x9x8 cm
 • narożne - 19x13x8 cm
Pustaki są zwykle pakowane w kartonach po 10 szt. lub paletach - po 360 szt.
Liczba luksferów pokrywających metr kwadratowy - 25 szt. (standardowe wymiary)

  Ceny luksferów

  Cena pojedynczego luksfera zależy od rozmiaru, parametrów, kolorystyki, producenta. Zwykle to koszt kilku do kilkunastu złotych, zatem koszt kartona (10szt. ) to od 50-140 zł.

  Zastosowania luksferów we współczesnym budownictwie

  Szklane pustaki coraz częściej pojawiają się we współczesnym budownictwie. Zdobią minimalistyczne elewacje domów jednorodzinnych, doświetlają wnętrza i są idealnym materiałem do budowy ścian działowych. Możliwość wpuszczenia naturalnego światła do ślepych pomieszczeń, montażu luksferowego okna blisko granicy z sąsiednią działką to często jedyna możliwość na doświetlenie wnętrza. Wydzielenie dodatkowego widnego pomieszczenia bez okna sprawiły, że znienawidzone przed laty i zapomniane przezroczyste pustaki powracają do łask.

  Luksfery w toalecie
  Luksfery w toalecie

  Duże przeszklone powierzchnie są idealnym uzupełnieniem prostych minimalistycznych brył nowoczesnych domów. To właśnie dzięki nim mienią się w promieniach słońca, urozmaicając fasady oraz rozkwitają, kiedy zapada zmrok i w domach zostaje włączone światło.

  W nowoczesnych projektach domów luksfery montujemy:

  1. Na klatce schodowej, doskonale doświetlają schody i znacznie bezpieczniejsze niż klasyczne okna. Można z nich zbudować całą ścianę, przeszklić nimi całą klatkę schodową.
  2. W łazienkach któż nie marzy o takiej z oknem, jednak jest to pomieszczenie, w którym tradycyjne okno jest problematyczne. Bądź co bądź jest to pomieszczenie, od którego oczekujemy prywatności. W tym celu jedni montują w oknach rolety, inni przyklejają folię mleczną, jeszcze inni zamiast okno zamieniają na przezroczyste pustaki.
  3. Weranda i oranżeria to kolejne pomieszczenie, w którym zewnętrzne szklane ściany pięknie się prezentują, ale klasyczne szyby nie zapewniają żadnej prywatności. I tutaj warto zastanowić się nad wymurowaniem szklanej ściany, która przepuszcza światło słoneczne, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, jest dobrym izolatorem akustycznym i … No właśnie, przez którą nie widać na zewnątrz co dzieje się w pomieszczeniu.
  4. Ścianki działowe między korytarzem a salonem, kuchnią, jadalnią lub korytarzem i przedsionkiem. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku przedpokoi bez okna, w których nawet za dnia jest ciemno. Zastosowanie transparentnych, mlecznych lub kolorowych szklanych pustaków zapewnia przepływ światła z każdego z pomieszczenia, do którego prowadzi korytarz. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w domu stworzyć przepiękną grę świateł. Również wieczorem, kiedy w pokojach zapalamy światło, przenika ono do przedpokoju i nastrojowo go oświetla. Tego typu szklane ściany zapewniają pełną prywatność domownikom i czynią wnętrze domu naprawdę uroczym.
  5. Pralnia to pomieszczenie, które często jest dobudowywane lub urządzane z części kuchni, łazienki lub korytarza. Wówczas właściciele domu stają przed wyborem samodzielnej ślepej pralni lub wstawieniem nowego okna, co wiąże się z grubszym remontem. Jeśli więc ścianka działowa zostanie wybudowana ze światłoprzepuszczalnych pustaków, to do obu pomieszczeń będzie docierało światło dzienne.
  6. Samodzielna ślepa kuchnia w salonie, to rozwiązanie, które często stosuje się w małych domkach i mieszkaniach w blokach. Dekorator, chcą uzyskać dodatkowy pokój np. sypialnię lub pokój dziecięcy, kuchnię przenosi do salonu. I tutaj pojawia się problem z dostępem do światła dziennego, w takiej sytuacji doskonałym i często jedynym możliwym rozwiązaniem jest budowa ścianki działowej z przezroczystych pustaków. Takie ściany naświetlą kuchnię, wyglądają bardzo nowocześnie i estetycznie i nie zabierają przestrzeni na szafki wiszące jak okno.
  7. Na antresoli, gdzie powszechnym problemem jest brak okna. Budowa antresoli w istniejącym już pomieszczeniu rodzi wiele problemów, a jednym z nich jest dostęp do światła słonecznego. Najczęściej nie ma możliwości zamontowania klasycznego okna tuż pod stropem lub jego montaż wymagałby wymiany już wstawionych okien. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wstawienie kilku kilkunastu szklanych pustaków, które zapewnią niezależny dostęp do promieni słonecznych na antresoli. Wiele osób obawia się, że taka szklana ściana będzie zimna, jedna współczesne luksfery są równie dobrym izolatorem, jak inne materiały budowlane.
  8. Kabina prysznicowa z luksferów to doskonałe rozwiązanie, jeśli decydujemy się na murowane ścianki i odpływ liniowy. Szklana, ale zapewniająca prywatność kabina umożliwia swobodne korzystanie z łazienki więcej niż jednej osobie np. o poranku, kiedy każdy się spieszy.
  9. Pokój kąpielowy w sypialni to bardzo modne rozwiązanie, jednak wiele osób podczas kąpieli chce zachować intymność. Taka ścianka sprawi, że wanna będzie integralną częścią sypialni, ale osoba kąpiąca się zachować odrobinę prywatności.
  10. Ganek to bardzo często ciasne wprost mikroskopijne pomieszczenie bez okna. W domach z przeszklonymi drzwiami nie jest on zupełnie ciemny, ale nadal do widnych nie należy. W tym wypadku murowane szklany ściany zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie, nawet jeśli mówimy o ich niewielkim fragmencie. Inną możliwością są luksferowe ścianki działowe, którym ganek będzie oświetlony słońcem wpadającym na korytarz.
  11. Luksferowe półki i świetliki w ścianie, to bardziej kreatywny sposób na stworzenie gry świateł w domu. Dzięki takie rozwiązaniu możemy podkreślić wybrane strefy w pomieszczeniu i sprawić, że nabierze ono wyjątkowego charakteru.
  12. Szklane ścianki w ogrodzie i na tarasie, która bardzo często uzupełnia nowoczesne elewacje domów. Przeszkolone mini ścianki wokół basenu doskonale odbijają i rozpraszają światło słoneczne, sprawiając, że przestrzeń wokół niego jest skąpana w słońcu. Szklane ścieżki prowadzące do ogrodu dodają mu magii i przepięknie mienią się w promieniach słonecznych. Inną możliwością są szklane balustrady tarasowe, które najlepiej prezentują się wkomponowane w minimalistyczną bryłę budynku.

  Możliwości na wykorzystanie szklanych pustaków jest nieskończenie wiele, a duet słońca ze szklanymi ścianami sprawia, że nie można od niego oderwać oczu. Równie pięknie, choć zupełnie inaczej takie ściany prezentują się wieczorem, kiedy wewnątrz domu zapalamy światło. Wówczas za dnia chłodne minimalistyczne przeszklenia stają się ciepłe i klimatyczne, rozpalają wyobraźnię i zapraszają do domu.

  Kiedy warto zamontować luksfery w domu?

  Kiedy w domu jest mało światła, pomieszczenia są ciemne i ponure. Wiele osób nie docenia, jak ważne jest światło słoneczne w domu. Dopiero kiedy przez większość część roku jest w nim ciemno i ponuro zaczyna odczuwać jego brak. Oczywiście jest już wówczas za późno na ''przestawienie'' budynku w inne miejsce na działce. Wtedy z pomocą przychodzą szklane pustaki, dzięki którym możemy sprawić, że słońce będzie przepływać z jednego pomieszczenia do drugiego rozświetlająca je. Takie przeszklone ścianki działowe są również idealnym rozwiązaniem w ciasnych wnętrzach, w których ze względu na mały metraż i stojące w nich sprzęty robi się ponuro. Większość dekoratorów wnętrz jest zgodna, że biel i żaden inny kolor nie rozświetla i nie powiększa równie skutecznie pomieszczenia, jak szklana ściana.

  Okna i ściany z luksferów

  W sprzedaży oprócz pustaków ze spawanego szkła dostępne są gotowe okna i niewielkie ścianki. Jednak jest to rozwiązanie nieco droższe, gdyż każda z nich jest wykonywana na zamówienie pod wymiar podany przez klienta. Kiedy warto zdecydować się na takie okna? Kiedy nie chcemy ich murować z pojedynczych elementów, kiedy zależy nam, na bezfugowym zespojeniu lub na czasie.

  Luksfery w jadalni
  Luksfery w jadalni

  Jak postawić ścianę zewnętrzną z luksferów?

  Zanim przystąpimy do budowy takiej ściany, warto zapoznać się wymogami dotyczącymi budowy z tego materiału. Pierwszą i podstawową kwestią jest jego odciążenie, co w praktyce oznacza, że nie może on powstrzymywać żadnych elementów konstrukcyjnych budynku. Zatem w miejscach, w których ma powstać tak ścian czy nawet niewielkie okno należy wcześniej wykonać nadproże, które przejmie ciężar elementów konstrukcyjnych i ścian znajdujących się powyżej szklanej ściany. Kolejny etap to postawienie cokołu z dylatacją i koniecznie ze zbrojeniem (wystarczą dwa pręty o średnicy od 8 do 10 mm), na którym będziemy wznosić luksferową ścianę. Pustaki podobnie jak tradycyjne zespawamy na zaprawę murarską. W zaprawie umieszczamy zbrojenie, czyli pręty w poziomie i w pionie, bardzo ważne jest, żeby zbrojenie wykonywać naprzemiennie od zewnątrz raz od wewnątrz, dzięki czemu ściana będzie naprawdę stabilna. Każdą warstwę szklanej ściany należy wypoziomować. Bez względu na szerokość budowanej ściany w ciągu jednej doby murujemy jedynie 4 warstw pustaków, ponieważ zaprawa musi dobrze wyschnąć w przeciwnym razie, pustaki ze szkła mogą zacząć się nieznacznie ''rozjeżdżać'' lub odchylać i wyjdzie nam krzywa ściana.

  Jak postawić ściankę działową z luksferów?

  Ścianki działowe można wykonać bez murowania, pod warunkiem, że nie są one wyższe i szersze niż 3 metry. Taką ścianę wykonujemy w ramie obwodowej i stelażu z drewna lub metalu. Rama i stelaż są niewidoczne po zbudowaniu całej ściany. Niestety nie sprawdzi się ona w łazience jako ścianka kabiny prysznicowej lub w salonie kąpielowym, ponieważ nie jest ona wodoszczelna. Jeśli chcemy mieć ścianę działową z prawdziwego zdarzenia, ale z takich pustaków, która tłumi hałasy, lepiej jest zdecydować się na murowaną.

  Luksfery w łazience
  Luksfery w łazience

  Fugowanie luksferów

  Luksfery fugujemy podobnie jak płytki ceramiczne, ale zawsze należy odczekać około 3-4 dni, żeby zaprawa murarska dobrze wyschła i ścisnęła. Potem wybraną fugę nakładamy za pomocą klasycznej packi do fugowania, wykonując ukośnie ruchy. Bardzo ważne jest podczas tej czynności dokładne wypełnienie wszystkich szczelin między pustakami. W tym celu należy dociskać pacę, aplikując fugę, w taki sposób, żeby znalazła się na całej głębokości i długości szczelin. Po skończonej pracy ostrożnie usuwamy nadmiar fugi, a po upływie kolejnych dwóch dni za pomocą miękkiej gąbki myjemy czystą ciepłą wodą całą ścianę.

  Uwaga: do mycia po fugowaniu nie stosujemy żadnych ostrych druciaków i ani gąbek z tareczkami, ponieważ porysują one szkło. Nawet drobne rysy będą widoczne w promieniach słonecznych i będzie się w nich zbierał kurz. Taka ściana nie będzie wyglądać estetycznie.

  Zalety i wady luksferów

  • Odporność na wilgoć, pleśń, grzyby i roztocza. Na szklanej powierzchni, nawet tej znajdującej się w kuchni lub łazience nie mnożą się żadne formy życia.
  • Łatwa do utrzymania w czystości, w szkło nie wynikają żadne zabrudzenia, a te powstałe na ich powierzchni są łatwe do usunięcia za pomocą płynu do naczyń i wilgotnej gąbki lub ściereczki. Przetarte do suche ręcznikiem papierowym pięknie lśnią.
  • Szklane ściany mają właściwości ognioodporne, mogą wytrzymać w niezmienionej formie w ogniu nawet do 60 minut. A więc doskonale sprawdzają się również w takich pomieszczeniach jak kotłownia i kuchni na ścianie nad płytą do gotowania.
  • Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, zbrojone szkło, z którego powstają, jest odporne na pęknięcia i stłuczenie powstałe podczas uderzenia w nie.
  • Odporne na zmienne warunki atmosferyczne, doskonale znoszą polskie mroźne zimy i upalne lata.
  • Są dobrym izolatorem termicznym, a więc montaż ściany ze szklanych pustaków nie będzie miał wpływu na koszt ogrzewania w domu.
  • Stanowią dobrą izolację akustyczną, dlatego dobrze się sprawdzają w domach usytuowanych przy ruchliwej ulicy i jako ścianki działowe.
  • Wadą luksferów jest konieczność montażu tylko całych pustaków, gdyż nie ma możliwości ich docinania. A to oznacza, że dekoratorzy wnętrz i architekci bardzo często muszą godzić się na kompromisy takie jak zwężenie lub poszerzenie szklanej ścianki, kompozycje murowano szklaną itp.
  • Szklane pustaki można zamontować tylko tak zwanych pustych ścianach, przez które nie przechodzą żadne instalacje. W tym materiale nie wywiercimy otworu na gniazdo elektryczne, nie ukryjemy kabla czy rury. A to oznacza, że możemy je wykorzystać tylko w wybranych miejscach, lub na fragmencie ściany.

  Komentarze