Alabaster - czym jest? Odmiany, zastosowanie, kolor alabastru

AlabasterAlabaster to minerał naturalny znany już w starożytności, był wykorzystywany w architekturze i starożytnej aranżacji wnętrz w Egipcie, Grecji i Rzymie. Potem stał się znakiem rozpoznawczym większości meczetów, które zdobi do dzisiaj. Stosowany jako materiał budowlany, gościł na podłogach oraz na witrażach wielu kościołów i pałaców. Sprawdź, dlaczego alabastrem wykańczano ściany w bankach i bibliotekach, a także, dlaczego stał się składnikiem kosmetyków i jak wykorzystać alabaster we współczesnej aranżacji wnętrz?

Co to jest alabaster? Odmiany alabastru

Alabaster to jest materiał zdobniczy, często błędnie nazywany kamieniem naturalnym. Już w starożytności rozróżniano dwie odmiany alabastru, które różniły się od siebie składem chemicznym.

  • Alabaster gipsowy to minerał będący drobnoziarnistym gipsem, który był ulubionym materiałem rzeźbiarzy w Starożytnym Egipcie. Niestety, ta odmiana alabastru jest stosunkowo miękka i małoodporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Druga odmiana alabastru jest na bazie kalcytu - jest twardszą wersją tego minerału, który jest niczym innym jak gładko-wyszlifowanym kalcytem. Z tego materiału powstawały natomiast podłogi i kolumny w starożytnym Rzymie i Grecji. Niestety, kalcytowo-alabastrowe podłogi szybko się rysowały, a nawet pękały.

Alabaster jest jednym z najrzadziej spotykanych minerałów na kuli ziemskiej, co sprawia, że jest dość cenny.

Alabastrowe szachy

Kosmetyczne właściwości alabastru

Alabaster w starożytności był jednym ze składników kosmetyków do twarzy, miał zapewnić piękną jedwabiście gładką jasną cerę. Alabastrowe kosmetyki stosowały cesarzowe i królowe oraz ich najbliższe grono.

Wyjątkowe właściwości alabastru

Alabaster podobno wspiera zdolności poznawcze i pomaga się skupić. Z tego też powodu alabastrowe elementy aranżacji wnętrz można było dawniej spotkać w bibliotekach, bankach i na uniwersytetach. Wierzono, że minerał ten pomaga studentom w nauce, a bankierom uniknąć pomyłek.

Jak wygląda alabaster i jaki ma kolor?

Alabaster to jasny, perłowo-biały lub beżowy minerał z brązowymi i beżowymi żyłkami oraz cętkami, wyglądający bardzo subtelnie i elegancko. Dlatego też był wykorzystywany do zdobienia kościelnych witraży, w świątyniach nosił nazwę "szkła maryjnego" i był traktowany z powagą oraz wyjątkowym szacunkiem. Jego największą zaletą jest fakt, że minerał ten jak żaden innym przepuszcza światło, tworząc we wnętrzu wyjątkowy klimat z nutką tajemniczości i luksusu.

Jak odróżnić alabaster gipsowy od kalcytowego?

  • Alabaster gipsowy jest dosyć miękki, więc nawet w sklepie czy na targowisku można go odróżnić od kalcytowego. Ten pierwszy z łatwością można zarysować nawet paznokciem (choć nie namawiamy do takich praktyk). Kupujący jakiekolwiek przedmioty wykonane z tego minerału z pewnością też zostanie poinformowany przez sprzedawcę, że należy się nim delikatnie obchodzić, gdyż jest wyjątkowo kruchy.
  • Alabaster kalcytowy jest materiałem względnie odpornym na uszkodzenia mechaniczne, trudniej go zarysować lub stłuc, choć nie jest to niemożliwe. Z tej odmiany powstają przedmioty dekoracyjne wykorzystywane w aranżacji wnętrz: abażury lamp, ramy luster lub dekoracje do konsol meblowych oraz toaletek.

Jak wykorzystać alabaster w aranżacji wnętrz?

Obecnie alabaster znajduje szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz, choć coraz częściej ze względów typowo praktycznych, jest zastępowany znacznie odporniejszymi na uszkodzenia imitacjami. Cieszą się one dużą popularnością, gdyż kosztują mniej i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Współcześnie naturalny alabaster kalcytowy jest spotykany pod postacią portali kominkowych, które zachwycają wyjątkowym designem i powstają od minimalistycznych po stylowe z fantazyjnymi zdobieniami i frezami. Alabastrony kominek jest elegancki i wyjątkowo urokliwy. Umieszczenie minerału w pobliżu ognia sprawia, że nabiera on dodatkowego blasku, wydaje się świecić i płonąć niczym misternie wykonany lampion.

Alabastrowe lampy, żyrandole i kinkiety to propozycja współczesnych artystów, którzy tworzą sztukę użytkową,  światło w tych elementach zdobywa tajemniczą barwę, staje się łagodne i ciepłe. Alabaster "wypełniony" światłem wygląda jak przepiękny lampion lub naturalnie świecąca skała spotykana w odległych jaskiniach. A kiedy pozbawimy go światła - zachwyca perłową powierzchnią poprzecinaną żyłkami i cętkami w różnych odcieniach beżu, brązu i subtelnego złota.

Alabastrowy wazon

Alabastrowe akcenty w aranżacji wnętrz

Alabaster na ścianie

Rozwiązanie to urzekło już starożytnych Egipcjan. Współcześnie powstają one z dużych płyt, które montujemy bezpośrednio na ścianę właściwą lub na wcześniej przygotowanym rusztowaniu. Drugie rozwiązanie umożliwia umieszczenie pomiędzy ścianą właściwą i alabastrową ściankę diod LED, dzięki którym ona "ożywa". Światło ukryte za alabastrową ścianą rozświetla delikatne całą powierzchnię, sprawiając, że pomieszczenie staje się bardzo klimatyczne. Inną możliwością wykorzystania tego minerału na ścianie jest wyłożenie całego pomieszczenia lub pojedynczej ściany alabastrowymi płytkami, które potem można rozświetlić kinkietami lub listwami LED umieszczonymi pod sufitem, lub przy podłodze.

Alabastrowe ściany są piękne, jednak warto pamiętać, że minerał ten charakteryzuje się niską odpornością na czynniki mechaniczne. Mimo, że omawiany surowiec nie należy do bardzo twardych, do dziś można podziwiać budynki sakralne z alabastrowymi ścianami i kolumnami. Współcześni architekci i dekoratorzy wnętrz, najczęściej wykorzystują alabaster do dekoracji ścian w wytwornych przedpokojach lub w eleganckim salonie. Minerał ten coraz częściej pojawia się niczym powiew luksusu w nowoczesnych minimalistycznych salonach. Wykończenie ściany alabastrem to tylko jedna z wielu możliwości. Ten jakże łatwy w obróbce szlachetny materiał może być cienki niczym kartka papieru, przepuszcza światło równie dobrze, jak mleczne szkło i ma naturalny przepiękny wzór. Doskonale prezentuje się zamontowany zamiast szklanych ścian, a w eleganckich wnętrzach można zamienić szklany luksfer na alabastrowy. Oczywiście takie "pustaki" nie są puste w środku, ale doskonale przepuszczają światło, zapewniając większą prywatność i wprost powalający efekt wizualny. Niestety, nie jest to tanie rozwiązanie, a takie "pustaki" trzeba robić na zamówienie. Jednak efekt jest wart zachodu i ceny.

Alabastrowe parawany i panele dzielące dużą otwartą przestrzeń

Ten wyjątkowy minerał rozkwita w połączeniu ze światłem zarówno naturalnym, jak i sztucznym. Płyta alabastrowa może mieć grubość kilku milimetrów, więc doskonale sprawdzi się jako elegancki parawan lub mini ścianka działowa np. między salonem a jadalnią lub salonem a gabinetem. Rozwiązanie to jest nie tylko piękne, ale też bardzo praktyczne, np. chcemy podzielić duże pomieszczenie z jednym oknem.

Alabaster na suficie

Od kilku lat sufit traktujemy jak piątą ścianę do dekoracji, a to oznacza, że materiały wykończeniowe, które dotychczas były stosowane na ścianach, mogą zdobić również sufit. Alabaster już od starożytności zdobił sufity pałaców i świątyń. Wówczas to rzeźbiarze zdobyli sufity grubym pięknie rzeźbionym minerałem gipsowym. Współczesny sufit w wersji minimalistycznej to sufit z alabastru kalcytowego. Ten wyjątkowy materiał kocha światło, zastosowany na suficie podwieszanym z ledowym oświetleniem może rozświetlać całą powierzchnię sufitu. Wystarczy pod alabastrową płytą sufitową umieścić listwy LED, a pomieszczenie będzie piękne i klimatyczne.

Alabastrowe dekoracje

Już w starożytności wykorzystywano alabaster do budowy pięknych filarów, kolumn i ozdobnych łuków oraz sztukaterii. Taka ozdoba ścian i sufitów wygląda bardzo oryginalnie i ekskluzywnie. Niestety cena takiej sztukaterii jest znacznie wyższa niż w przypadku gipsowej, ale też efekt jest nieporównanie lepszy.

Alabastrowe meble

Alabastrowa konsola to propozycja, która jest jak powiew starożytnego luksusu w każdym wnętrzu. Niewielka gustowna konsola z alabastru subtelnie podkreśla aranżację całego wnętrza. Taki element wyposażenia na korytarzu lub na uboczu salonu jest jak wisienka na torcie dla całej aranżacji. Jednak największą popularnością cieszą alabastrowe abażury lamp, które są cienkie niczym kartka papieru i doskonale przepuszczają światło, ukazując alabastrowe żyłki i cętki, które pod wpływem światła często przybierają kolor złoty.

Stolik kawowy z alabastru kalcytowego pasuje dosłownie do każdego wnętrza. Łatwa obróbka tego materiału sprawia, że alabastrowe meble mogą przybierać różne kształty. Do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz polecamy stolik kawowy w kształcie walca lub sześcianu. W salonach klasycznych glamour i prowansalskich, pięknie będzie wyglądał stolik kawowy na fikuśnych rzeźbionych nogach okrągły lub prostokątny, z listwami LED ukrytymi pod blatem, które sprawią, że alabastrowy blat "ożywa".

Alabastrowa rama lustra lub obrazu to kolejna propozycja na wykorzystanie tego wyjątkowego surowca. Prosta minimalistyczna z ukrytym ledami w ramie, będzie lśnić subtelnym blaskiem, który w połączeniu z lustrem sprawi, że całe pomieszczenie stanie się wyjątkowe. Inną możliwością są alabastrowe ramy obrazów pięknie rzeźbione, podkreślają powagę dzieła sztuki. Podobnie jak w przypadku mebli ramy mogą mieć charakter nowoczesny lub stylowy iście pałacowy, dodający całej aranżacji powagi i klasy.

Alabastrowe rzeźby: domowe dzieła sztuk zdobiące salony, jadalnie, przedpokoje i sypialnie to jeden z najmocniejszych trendów na najbliższe kilka lat. Do wyboru mamy gipsowe popiersia lub rzeźbione w stylowym alabastrze rzeźby, które są nie tylko piękne, ale też cenne. Klasyczne lub ultranowoczesne alabastrowe rzeźby pasują do prawie każdego wnętrza. Ponadto łatwo je wkomponować do kolorowych i jak monochromatycznych aranżacji i zawsze wyglądają bardzo ekskluzywnie.

Alabastrowa rzeźba

Alternatywą dla naturalnego alabastru są tynki dekoracyjne, które odwzorowują żyłki i cętki tego minerału. Niestety, taka ściana, choć dużo odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, nie rozbłyśnie pod wpływem światła. A brak naturalnej reakcji alabastrowej ściany na promienie światła od razu zdradzi, że na ścianie znajduje się tańsza imitacja tego minerału.

Alabaster w gabinecie

Zgodnie z dawnymi wierzeniami przebywanie w alabastrowym pomieszczeniu poprawia koncentrację i zdolności poznawcze. Jest to więc doskonały surowiec wykończenia aranżacji biura i gabinetu. Elegancki, ekskluzywny i bardzo subtelny. Na Bliskim Wschodzie ten materiał nadal jest głównym materiałem wykończeniowym w biurowcach, sądach i bibliotekach, a także prywatnych domowych gabinetach.

Komentarze